TAPAHTUMAKALENTERI

Koulun tapahtumakalenteria päivitetään lukuvuoden aikana.


TAMMIKUU

viikko 2

ma-pe

9.-13.1.

Kiva-oppitunnit kaikissa luokissa

 

to

12.1.

Seurakunnan päivänavaus koko koululle, aiheena ”Virret tutuksi”

 

 

 

 

viikko 3

ke

18.1.

Workshop-tunti 3.- ja 4.-luokkalaisille, aiheena turvapaikanhakijat

 

ke

18.1.

Maailman suurin vanhempainilta klo 18.00

 

 

 

 

viikko 4

ke

25.1.

Unicef-lähettiläs Jani Lyde’n vierailee koululla.

 

to

26.1.

Liikkuva koulu: Ringetteopetusta


 

HELMIKUU

viikko 5

 

 

Esiopetukseen ilmoittautuminen

 

su

5.2.

J.L.Runebergin päivä

 

 

 

 

viikko 6

ma-pe

8.-14.2.

Kansallinen mediataitoviikko

 

ma-pe

6.-10.2.

Kiva-oppitunnit kaikissa luokissa

 

ma-pe

6.-10.2.

Puhelin kautta aikojen -näyttely uuden puolen aulassa

 

to

9.2.

Seurakunnan päivänavaus luokille 3AB klo 9.-9.45

 

la

11.2.

#MeMo #Menomono

Merituulen mediataitotapahtuma klo 13.-21.  (MEvy ry. ja koulu järjestävät)

 

 

 

 

viikko 7

ma-pe

13.-17.2.

6A-luokka leirikoulussa Nuorisokeskus Anjalassa

 

ma-ti

13.-14.2.

Sulkissäpinät, sulkapalloliiton lajikoulutus

kaikille luokille

 

ti

14.2.

Ystävänpäivä

 

 

 

 

viikko 8

ma-pe

20.-24.2.

Talviloma


 

MAALISKUU

viikko 9

ma-pe

27.2.-3.3.

Kiva-oppitunnit kaikissa luokissa

 

ma-pe

27.2.-3.3.

Kalevala-näyttely ruokalassa

 

ma

27.2.

Uintipäivä Tammisaaressa 1A, 3B ja 6B

 

 

ti

28.2.

Laskiaistiistai ja Kalevalan päivä

 

ti

28.2.

Uintipäivä Tammisaaressa 1B ja 6A

 

 

ke

1.3.

Uintipäivä Tammisaaressa 3A, 5A ja pr II

 

 

to

2.3.

Koulupoliisin oppitunnit 3.-, 4.- ja 6.-luokkalaisille

 

to

2.3.

Härkävuoren hiihtokisat (IK Trissan)

 

to

2.3.

Uintipäivä Tammisaaressa 2B, 5B ja pr I

 

 

pe

3.3.

Uintipäivä Tammisaaressa 2A ja 4A

 

 

 

 

 

viikko 10

to

9.3.

Seurakunnan päivänavaus klo 9.-9.45,  luokat 0.-2., aiheena omaan kotiseurakuntaan tutustuminen

 

pe

10.3.

0.-2. –luokkalaisten valinnaiskurssit klo 9.-10.30

 

 

 

 

viikko 11

ma

13.3.

VALO, Muuvit- liikuntaseikkailu

 

ma

13.3.

Treeniuinti aloittelijoille (koosteryhmä)

 

ke

15.3.

Vanhempien iltapäiväkahvit klo 14.30-16., YHR järjestää

 

pe

17.3.

0.-2. –luokkalaisten valinnaiskurssit klo 9.-10.30

 

su

19.3.

Minna Canthin päivä, tasa-arvon päivä

 

 

 

 

viikko 12

ma-pe

20.-24.3.

Rasisminvastainen viikko

 

pe

10.3.

0.-2. –luokkalaisten valinnaiskurssit klo 9.-10.30

 

 

 

 

viikko 13

 

 

 

 

 

 

 


 

viikko 14

to

6.4.

Kuudesluokkalaiset vierailulla Espoon Yrityskylässä

 

pe

7.4.

Kirjailijavieras Tatu Kokko koululla

 

la

9.4.

Mikael Agricolan päivä

 

 

 

 

viikko 15

ke

12.4.

Pääsiäiskirkko koululla klo 9.00

 

to-ma

13.-17.4.

Pääsiäisloma

 

 

 

 

viikko 16

ke

19.4.

0.-2. –luokkalaisten kevätretki Korkeasaareen

 

to

20.4.

Vanhempainilta 6AB:

·         Ehyt-tuntien aiheet ja

·         Friends-tuntien aiheet

 

 

 

 

viikko 17

 ti

25.4.

Rehtorin aamukahvit vanhemmille klo 8.-9.30

 

ke

26.4.

Liikkuva koulu: Lajiesittely Street Tennis

 

to

27.4.

Kansallinen veteraanipäivä

 

to

27.4.

Turun Linnateatterin esitys ”Herra Hakkarainen harrastaa” klo 9.  Itämeri-salissa (MEvy ry. järjestää)

 

pe

28.4.

Oppilaskunnan järjestämää vappuohjelmaa klo 9: Käytävähölkkä ja videomatka Afrikkaan

 

 

 

 


 

 

TOUKOKUU

viikko 18

ma

1.5.

vappu, vapaapäivä

Suomi 100 –onnittelupuu kootaan Inkoon kirjaston eteen

 

ke

3.5.

Esi- ja 1.-luokkalaisten tutustumispäivä

 

ke

3.5.

Tulevien esi- ja 1. –luokkalaisten vanhempainilta klo 18.00

 

to

4.5.

iPad –koulutus vanhemmille ja lapsille

-   klo 9.00-10.30

-   klo 15.-16.30

-   klo 18.-19.30

 

pe

5.5.

Inkoon Yrittäjät vierailulla 5.luokissa klo 11.-13.

 

pe

5.5.

Sankarikoulutus: Ensiapu- ja elvytystaitoja 5.-6. –luokkalaisille /Punainen risti

 

su

7.5.

Eurooppa-päivä

 

 

 

 

viikko 19

ti

9.5.

Pienryhmä I kevätretkellä Helsingissä

 

ke

10.5.

Unelmien liikuntapäivä (Valtakunnallinen Suomi 100-juhlatapahtuma)

 

to

11.5.

Seurakunnan päivänavaus luokille 6AB klo 9.-9.45

 

to

12.5.

J.V. Snellmanin päivä

 

la

13.5.

Koulujen yhteinen kevätjuhla: Suomi 100 vuotta klo 10-14 Gammelgårdenilla

Liikkuva aloitus + lounas + yhteislaulutilaisuus

 

su

14.5.

Äitienpäivä

 

 

 

 

viikko 20

ke

17.5.

Valtakunnallinen luonnonpäivä

 

to

18.5.

Kuudesluokkalaisten tutustuminen Järnefeltin kouluun

 

pe

19.5.

3AB kevätretkellä Tammisaaressa

 

 

 

 

viikko 21

ti

23.5.

Oppilaskuntavaalit

 

ti

23.5.

6AB kevätretkellä

·         6A Linnanmäki

·         6B Superpark Espoo

 

to

25.5.

helatorstai, vapaapäivä

 

pe

26.5.

vapaapäivä

 

 

 

 

 

 

KESÄKUU

viikko 22

ma-pe

29.5. -pe 2.6.

Arviointiviikko, arviointien läpikäynti henkilökohtaisesti oppilaiden kanssa

 

ma

29.5.

4A kevätretkellä Seikkailupuisto Huipussa Espoossa

 

ti

30.5.

5AB kevätretkellä Tytyrin kaivoksessa ja Lohjalla

 

to

1.6.

Pihapelipäivä (6.lk) ja pihapiknik

 

la

3.6.

Lukuvuoden päätösjuhla klo 8.00

(oppilaat, henkilökunta sekä 1.- ja 6. –luokkalaisten vanhemmat)

·         Stipendit ja hymypalkinnot

·         Kuudesluokkalaisten kukitus

·         Todistustenjako

 

 

 

 

 

 

HUHTIKUU

viikko 14

ma-pe

3.-7.4.

Kiva-oppitunnit kaikissa luokissa

 

to

6.4.

Kuudesluokkalaiset vierailulla Espoon Yrityskylässä

 

pe

7.4.

Kirjailijavieras Tatu Kokko koululla

 

la

9.4.

Mikael Agricolan päivä

 

 

 

 

viikko 15

ke

12.4.

Pääsiäiskirkko koululla klo 9.00 , ET-oppilaille omaa ohjelmaa

 

to-ma

13.-17.4.

Pääsiäisloma

 

 

 

 

 

viikko 16

ke

19.4.

0.-2. –luokkalaisten kevätretki Korkeasaareen

 

 

 

 

viikko 17

 ti

25.4.

Rehtorin aamukahvit vanhemmille klo 8.-9.30

 

ke

26.4.

Liikkuva koulu: Lajiesittely Street Tennis

 

to

27.4.

Kansallinen veteraanipäivä

 

to

27.4.

Turun Linnateatterin esitys ”Herra Hakkarainen harrastaa” klo 9.  Itämeri-salissa (MEvy ry. järjestää)

 

pe

28.4.

Oppilaskunnan järjestämää vappuohjelmaa: Käytävähölkkä ja videoretki Afrikkaan


 TOUKOKUU

 

 

 

 

viikko 18

ma

1.5.

vappu, vapaapäivä

 

ke

3.5.

Esi- ja 1.-luokkalaisten tutustumispäivä

 

ke

3.5.

Tulevien esi- ja 1. –luokkalaisten vanhempainilta klo 18.00

 

pe

5.5.

Sankarikoulutus: Ensiapu- ja elvytystaitoja 5.-6. –luokkalaisille /Punainen risti

 

su

7.5.

Eurooppa-päivä

 

 

 

 

viikko 19

ma.pe

8.-12.5.

Kiva-oppitunnit kaikissa luokissa

 

ke

10.5.

Unelmien liikuntapäivä (Valtakunnallinen Suomi 100-juhlatapahtuma)

 

to

11.5.

Seurakunnan päivänavaus luokille 6AB klo 9.-9.45

 

to

12.5.

J.V. Snellmanin päivä

 

la

13.5.

Inkoon koulujen yhteinen kevätjuhla ja yhteislaulutilaisuus Gammelgårdenilla klo 10-14: Suomi 100 vuotta

 

su

14.5.

Äitienpäivä

 

 

 

 

viikko 20

ke

17.5.

Valtakunnallinen luonnonpäivä

 

 

 

 

viikko 21

to

25.5.

helatorstai, vapaapäivä

 

pe

26.5.

vapaapäivä


 

KESÄKUU

viikko 22

ma-pe

29.5. -pe 2.6.

Arviointiviikko, arviointien läpikäynti henkilökohtaisesti oppilaiden kanssa

 

ti

30.5.

5AB kevätretkellä Tytyrin kaivoksessa ja Lohjalla

 

la

3.6.

Lukuvuoden päätösjuhla koululla klo 8.00.


 

LUKUVUOSI  2016-2017


  • Syyslukukausi: to 11.8. – ke 21.12.2016

  • Syysloma: ke 19.10. - pe 21.10.2016 (vko 42)

  • Joululoma: to 22.12.2016 - su 8.1.2017

  • Kevätlukukausi: ma 9.1. - la 3.6.2017

  • Talviloma: ma 20.2. - pe 24.2.2017 (vko 8)

  • Vapaapäivä kiirastorstai 13.4.

  • Koulupäivä lauantaina 13.5. (Inkoon koulujen yhteinen kevätjuhla)

  • Vapaapäivä pe 26.5. (vapaa myös helatorstai 25.5.)

     

     

     


 




Viimeksi muokattu: 21.4.2017